219th ECS Meeting - Montreal, QC, Canada

05/01/2011 - 05/06/2011

SYMPOSIA

Author Index

Click on the symposium titles below to retrieve the complete technical program for that symposium.

A0 - The Gordon E. Moore Medal for Outstanding Achievement in Solid State Science and Technology Award Presentation ()
A1 - General Student Poster Session (V. R. Subramanian, V. Chaitanya and K. B. Sundaram)
A2 - Nanotechnology General Session (W. E. Mustain and E. Traversa)
A3 - Electrochemistry and Climate Change (S. E. Creager, I. Fritsch and N. Sridhar)
A4 - Tutorials in Nanotechnology: Focus on Dielectrics in Nanotechnology (D. Misra)
B1 - Batteries and Energy Technology Joint General Session (M. C. Smart, P. N. Kumta, A. Manivannan and S. R. Narayan)
B2 - Direct Alcohol Fuel Cells (S. R. Narayan and T. Zawodzinski)
B3 - Electrolytes for High Voltage Cathodes - Solids and Liquids (F. Alamgir, W. Henderson and J. Yamaki)
B4 - Metal/Air, Metal/Sulfur, and Metal/Water Batteries (Y. Shao-Horn, H. Arai, N. J. Dudney and T. Fuller)
B5 - Microstructure, Mechanisms, and Modeling of Battery Materials (S. Harris and Y. Qi)
B6 - Nanostructured Materials for Energy Storage and Conversion (K. Zaghib, W. K. Chiu, C. M. Julien, W. E. Mustain, V. Ramani and W. Van Schalkwijk)
B7 - Solid Oxide Fuel Cells XII (SOFC-XII) (S. C. Singhal and K. Eguchi)
C1 - Organic and Biological Electrochemistry General Poster Session (J. Burgess)
C2 - Recent Progress in Synthetic and Mechanistic Organic Electrochemistry (T. Fuchigami, G. T. Cheek and A. J. Fry)
D1 - Corrosion General Session (S. Fujimoto)
E1 - Silicon Compatible Materials, Processes, and Technologies for Advanced Integrated Circuits, and Emerging Applications (F. Roozeboom, E. P. Gusev, H. Iwai, D. Kwong, V. Narayanan, M. C. Ozturk and P. J. Timans)
E2 - Bioelectronics, Biointerfaces, and Biomedical Applications 4 (M. Madou, A. Hoff, D. Landheer, L. Nagahara, A. Offenhaeusser, K. Sode, T. Thundat and C. Wang)
E3 - Graphene, Ge/III-V, and Emerging Materials for Post CMOS Applications 3 (Z. Karim, S. De-Gendt, D. Misra, Y. Obeng and P. Srinivasan)
E4 - Nanocrystal Embedded Dielectrics for Electronic and Photonic Devices (P. Mascher, P. Joshi, Y. Kuo and M. E. Overberg)
E5 - Organic Semiconductor Materials, Devices, and Processing 3 (M. Deen, D. Gundlach, B. Iñiguez and H. Klauk)
E6 - Processes at the Semiconductor Solution Interface 4 (C. O'Dwyer and A. Etcheberry)
E7 - Silicon Nitride, Silicon Dioxide, and Emerging Dielectrics 11 (R. Sah, D. Bauza, M. Deen, P. Joshi, S. King, P. Srinivasan, R. Todi, A. Toriumi and J. Zhang)
E8 - Advanced Semiconductor-on-Insulator Technology and Related Physics 15 (Y. Omura, F. Gamiz, H. Ishii, J. A. Martino, B. Nguyen, J. Raskin and S. Selberherr)
E9 - Wide Bandgap Semiconductor Materials and Devices 12 (J. A. Bardwell, J. D. Caldwell, G. W. Hunter, Z. Mi, E. B. Stokes and C. Wetzel)
E10 - Plasma Processing 18 (G. Mathad, M. Engelhardt and D. W. Hess)
F1 - Electrodeposition for Energy Applications 2 (S. R. Brankovic, L. Deligianni, K. Rajeshwar, J. L. Stickney, G. Zangari and S. Zou)
F2 - Surfactant and Additive Effects on Thin Film Deposition and Particle Growth 2 (T. P. Moffat and J. A. Switzer)
G1 - Industrial Electrochemistry and Electrochemical Engineering General Session (G. G. Botte)
G2 - Characterization of Porous Materials 3 (B. Lakshmanan, G. Brisard, A. Lasia and V. Sethuraman)
G3 - Electrosynthesis and Electrochemical Processes, in Honor of W. Ves Childs (J. Weidner, I. Fritsch and D. T. Mah)
H1 - Electron Transfer and Applications of Fullerenes and Nanostructured Materials (F. D'Souza, S. Fukuzumi and D. M. Guldi)
H2 - Molecular and Supramolecular Chemistry of Fullerenes and Carbon Nanotubes (N. Martin and J. F. Nierengarten)
H3 - Carbon Nanotubes and Nanostructures: Fundamental Properties and Processes (R. B. Weisman, S. K. Doorn and M. Zheng)
H4 - Carbon Nanotubes and Nanostructures: Applications and Devices (S. V. Rotkin, Y. Gogotsi, J. Li and R. Martel)
H5 - Endofullerenes and Carbon Nanocapsules (L. Echegoyen, T. Akasaka and A. Balch)
H7 - Carbon Nanotubes and Nanostructures: Medicine and Biology (T. Da Ros, Z. P. Aguilar, R. Bolskar, A. Hirsch and L. Wilson)
H8 - Porphyrins and Supramolecular Assemblies (N. Solladie, K. Kadish and R. Paolesse)
H9 - Nanostructures for Energy Conversion (H. Imahori and P. V. Kamat)
H10 - Chemistry and Physics of Graphene and 2D Nanostructures (P. V. Kamat and H. Grebel)
I1 - Bioelectrocatalysis (S. Minteer, P. Atanassov and S. Calabrese Barton)
I3 - Computational Electrochemistry (S. J. Paddison)
I4 - Electrocatalysis 5 (G. Brisard, V. Ramani and A. Wieckowski)
I5 - Grahame Award Symposium and Physical and Analytical Electrochemistry General Session (S. Minteer)
I6 - Nanostructured and Functionalized Electroactive Polymer Films and Related Materials 2 (P. Kulesza, D. Hansen and C. Kranz)
J1 - Sensors, Actuators, and Microsystems General Session (Z. P. Aguilar and J. Li)
J3 - Sensors for Biomedical Applications (A. Simonian, Z. P. Aguilar, J. Burgess, B. A. Chin, G. W. Hunter and L. Nagahara)